Лікування кісти зуба: симптоми, види та діагностика
Ціна від 4 000 грнКіста зуба — одне з найпідступніших стоматологічних захворювань, що не так легко помітити неозброєним оком, але так легко запустити і довести до втрати зуба. Як виявити цю проблему і що робити при виникненні симптомів кісти зуба — докладно розказуємо у цій статті.
Вкажіть свій номер телефону, ми передзвонимо і підберемо для вас зручний час прийому.
Більшість пацієнтів приходять до стоматолога тільки тоді, коли зуб починає боліти та створювати дискомфорт. Це, звісно, неправильний підхід до свого здоров’я, особливо, якщо мова йде про виникнення кісти зуби — патологічне новоутворення біля зубного кореня. Це захворювання на початкових стадіях виникнення і розвитку неможливо розпізнати. А от «боліти» зуб з кістою починає вже при вкрай запущених станах, коли похід до лікаря стає невідкладною справою.
Що це за захворювання і чим небезпечна кіста?
Кіста — це патологічна порожнина, заповнена рідиною (ексудатом), що виникає на верхівці кореня зуба, поступово «захоплюючи» все більше кісткової тканини. Причиною розвитку цього стану є хвороботворний мікроорганізм, що потрапляє в кореневий канал і кісткову тканину, провокуючи там розвиток запального процесу. Організм людини реагує на появу «злочинця» і створює своєрідну капсулу навколо джерела запалення, щоб призупинити активний розвиток інфекційного процесу.
Виглядає це як твердий пухирець з чіткими обрисами на яснах в районі розташування зубних коренів. Поступово пухирець збільшується в розмірах (наповнюється продуктами життєдіяльності бактерій), стає видимим та спричиняє виникнення болісних відчуттів чи підвищення температури.
В залежності від стадії розвитку, кіста може мати розміри від 1-2 мм до 3 см. І якщо вчасно не відреагувати, тобто, не надати кваліфіковану стоматологічну допомогу — ріст кісти може спровокувати:
- набрякання м’яких тканин (ясен і щік);
- значне підвищення температури тіла;
- розвиток гаймориту;
- запалення лімфовузлів;
- нагноєння (виникнення флегмони і періоститу);
- витончення кісткової тканини;
- втрата зуба;
- зараження крові.
Та найголовніша небезпека цього захворювання — непомітність. Виявити кісту на початкових стадіях розвитку, коли з нею легше впоратися і поки вона не встигла сильно нашкодити зубо-щелепній системі — вкрай важко. Стоматологи для цього призначають додаткові обстеження — рентгензнімки чи комп’ютерну томографію.
Симптоми кісти зуба
Запідозрити появу кісти на коренях зуба можна лише після появи певного дискомфорту. Пацієнти помічають:
- болісні відчуття при жування та надкушуванні їжі;
- виникнення запалення, почервоніння та набряку ясен;
- підвищення температури тіла;
- набряк щоки.
Ці симптоми сигналізують про необхідність якнайшвидше потрапити на прийом до стоматолога! Але, зазвичай, пацієнти ігнорують цей дискомфорт, заглушають біль знеболювальними, приймають жарознижуючі препарати, навіть вдаються до малоефективних (а інколи і відверто шкідливих) народних методів. Частіше всього до клініки приходять уже з появою видимої і значно запущеної кісти.
Діагностувати кісту зуба може тільки лікар. І для цього може знадобитися додаткове підтвердження візуальними дослідженнями — рентгенівським знімком чи проведеною комп’ютерною томографією зубів.
Причини виникнення
Основною причиною утворення кісти є інфекції, які потрапили в кореневий канал і закріпилися там, активно розвиваючись та заражуючи все більше і більше клітин кісткової тканини навколо себе. Це відбувається через травмування зуба, ясен, м’яких тканин чи не проліковані захворювання (пульпіт, інфікування пародонту, запущений глибокий карієс тощо). Спровокувати інфікування може також неякісне лікування та ігнорування правил догляд за ротовою порожниною.
Види захворювання
В залежності від місця виникнення та розвитку, розрізняють різні види зубної кісти:
- фолікулярна — розвивається з-під коронкової частини зуба, що прорізається;
- резидуальна — виникає на місці видаленого зуба;
- радикулярна — виникає на місці запущеного стоматологічного захворювання. Може формуватися як на верхівці кореня, так і на бічних кореневих відростках;
- ретромолярна — виникає під час неправильного прорізування вісімок, тобто зубів мудрості.
Найчастіше виникає саме радикулярна кіста зуба. На жаль, її подальший розвиток неможливо прогнозувати, а проблеми, які вона здатна спричинити — дуже небезпечні.
Також слід відрізняти кісту від гранульоми, яка також може утворюватись біля коренів зуба. Гранульома — це не порожнина, а новоутворення, заповнене сполучною тканиною. Найвірогіднішою причиною виникнення є хронічний періодонтит. Саме з усунення першопричини захворювання і починається лікування гранульоми.
Лікування кісти зуба
На щастя, минули ті часи, коли стоматологи видаляли зуб, на коренях якого виникла кіста. Сьогодні перевага надається саме зубозберігаючим методикам лікування, і зубну одиницю видаляють вкрай рідко, коли вже нічим зарадити неможливо.
Стоматологи, з огляду на симптоми та стадію розвитку патології, можуть обрати:
- терапевтичний метод лікування кісти зуба — застосовується на початкових стадіях при невеликому розмірі самої кісти. Передбачає розкриття зубних каналів, їх ретельне прочищення та дезінфекцію, видалення джерела запалення, закладення антибіотику і знезаражуючих препаратів та герметичне пломбування зуба. На місці кісти внаслідок такого лікування поступово утворюється здорова кісткова тканина;
- хірургічний метод — тобто, видалення кісти. В залежності від масштабу та розміру ураження лікар-стоматолог може видалити кісту разом з частиною кореня (резекція) або з усім коренем (гемісекція). Також кіста може бути видалена разом з оболонкою та ураженими тканинами (цистектомія). Після проведення цих втручань стоматолог також проліковує зубні канали та пломбує їх.
У випадках сильного руйнування зуба або при неефективності терапевтичного та хірургічного лікування, стоматолог може прийняти рішення про видалення зубної одиниці разом з новоутворенням. Чим раніше це буде зроблено, тим меншої шкоди встигне накоїти кіста. А на місце втраченого зуба завжди можна поставити імплант і зберегти функціональність та красу зубного ряду. Головне — все робити вчасно та притримуватися рекомендацій стоматолога. Тоді необхідність нарощування кісткової тканини буде зведена до нуля, а шанси на приживлення штифту дорівнюватимуть 100%!
Лікування кісти зуба народними методами
Треба зрозуміти раз і назавжди — стоматологічні проблеми мають лікувати фахівці. При виникненні кісти зуба жоден народний метод не буде ефективним, і тимчасове покращення (якщо і станеться), то буде саме тимчасовим. Досягти повного одужання можливо тільки після правильно проведеного лікування — терапевтичного чи хірургічного. Також стоматологи можуть призначити курс антибіотиків та порекомендують дійсно ефективні засоби догляду за ротовою порожниною.
Тому вкотре наголошуємо — не треба займатися самолікуванням, при перших проявах хвороби записуйтеся на прийом до клініки. Іноді після використання народних методів стоматологу буде важче діагностувати стан патології чи швидко вилікувати пацієнта.
Які наслідки несвоєчасного лікування зуба з кістою?
Якщо протягом довгого часу ігнорувати проблему — її наслідки ставатимуть все серйознішими. Це стосується і зубної кісти. Якщо пацієнт ігноруватиме біль та розвиток запалення, це обов’язково призведе до втрати зуба. А також може спровокувати значне та тривале підвищення температури, розвиток нагноєння, призвести до зараження крові та погіршення загального стану здоров’я пацієнта.
До того ж, утворення пухирця на корені зуба ані краси, ані приємних відчуттів не додасть — буде боляче кусати та жувати їжу, ясна та щока стануть набряклими, може боліти голова тощо.
Профілактика кісти зуба
А чи ж можливо попередити це захворювання? Щоб запобігти появі болю та розвитку запалення, треба максимально відповідально ставитися до здоров’я своїх зубів. А саме, своєчасно звертатися за кваліфікованою стоматологічною допомогою при карієсі, пульпіті та інших патологіях. Запам’ятайте! Чим раніше ви опинитеся у стоматологічному кріслі, тим легшим, швидшим та дешевшим буде лікування!
Де вилікувати кісту в Києві швидко та за найнижчою ціною
При появі дискомфорту, набряку чи больових відчуттях при жуванні та кусанні їжі рекомендуємо одразу ж звертатись до клініки Ukrainian Dentist Club.
5 аргументів на нашу користь:
- У нас працюють надійні та відповідальні лікарі, які проводять стоматологічні процедури різної складності та володіють необхідним досвідом і практичними навичками лікування та видалення кісти зуба;
- Сучасне оснащення, використання якого гарантує правильне діагностування та ефективне лікування будь-якої патології;
- Спокійна атмосфера та уважний сервіс, які зроблять перебування пацієнтів на прийомі максимально комфортним, ефективним та результативним;
- Гнучка цінова політика — ми пропонуємо різні варіанти виконання процедури, наприклад: з різних матеріалів, щоб вартість послуги приємно здивувала наших пацієнтів;
- Зручне місце розташування — ми знаходимось у 5 хвилинах від станції метро «Палац Україна», нас дуже легко знайти і в нас є власна парковка.
Ми прагнемо розвіяти будь-які міфи, пов’язані зі стоматологією. Запевняємо — у нас, в клініці Ukrainian Dentist Club — не страшно, не боляче та не дорого! Записуйтесь на консультацію до наших лікарів — ми завжди відкриті для вас!