Хвороби зубів та їхня профілактика
Безкоштовна консультаціяЛікування захворювань зубів (особливо запущених) – це довго, дорого й іноді боляче, тому не варто ігнорувати стан ротової порожнини. Профілактика захворювання зубів та ясен – це комплекс заходів, що дають змогу запобігти великій кількості захворювань: карієсу, гінгівіту, пародонтиту тощо. Правильний догляд – запорука гарного стану зубів та ясен.
У чому полягає профілактика захворювань зубів та ясен
Жовта емаль, каріозні зуби, клиновидні дефекти, неприємний запах із рота – не єдині проблеми, що супроводжують захворювання ротової порожнини. Ураження зубів без своєчасного лікування призводять до формування хронічних інфекційних вогнищ, від яких страждають органи дихання. Частий наслідок захворювань зубів – порушення жувальної функції, що впливає на ШКТ. Недостатнє пережовування їжі ускладнює процес її перетравлювання.
Захворювання порожнини рота можуть призводити до серцево-судинних патологій:
- Атеросклерозу. Результати досліджень свідчать про вищий ризик засмічення артерій у пацієнтів із пародонтозом.
- Інсульту. Це захворювання часто розвивається на фоні атеросклерозу.
- Ендокардиту. Запалення внутрішніх оболонок клапанів (іноді камер) серця може виникати через наявність хронічного інфекційного вогнища в порожнині рота.
У дітей відсутність своєчасного лікування карієсу небезпечна пошкодженням зачатків постійних зубів. Відповідно, зуби ростимуть неправильно або взагалі не проріжуться. Тому профілактика зубів важлива не тільки в дорослому, а й дитячому віці. Кілька простих засобів, як ретельна гігієна та регулярне відвідування стоматолога, дають змогу запобігти дефектам прикусу та розвитку багатьох захворювань ясен і зубів.
Хвороби зубів та їхня профілактика: ключові аспекти
Захворювання зубів та їхня профілактика починаються з гігієни. Ретельне чищення зубів двічі на день – основа, без якої неможливий повноцінний догляд. Правильна чистка передбачає використання щітки середньої жорсткості та пасти без агресивного абразиву. Важливо пам’ятати, що щітки із жорсткою щетиною можуть пошкодити емаль, тому щоденно ними користуватися не можна. Аналогічно це для відбілювальних паст.
Серед засобів, без яких неможлива ретельна щоденна гігієна зубів та ясен:
- Зубна нитка. За допомогою флосу відбувається чищення міжзубних проміжків від зубного нальоту та часток їжі. Це важкодоступні ділянки зубів для щітки, тому без нитки збільшується ризик розвитку карієсу й інших захворювань.
- Ополіскувач. Ополіскування ротової порожнини – не тільки механічна чистка зубів, а й нормалізація кислотності, зменшення кількості бактерій і свіжий подих. Можливе використання засобів із додатковими ефектами: ранозагоювальним, протизапальним тощо.
Сучасні засоби профілактики захворювань зубів – іригатори. З ними гігієна ротової порожнини виходить на новий рівень, адже, крім механічного чищення зубів, струмінь води забезпечує м’який масаж ясен. Це сприяє покращенню кровообігу в тканинах і притоку поживних речовин. Це природний метод стимуляції регенерації у випадках запальних захворювань ясен.
Як шкідливі звички руйнують зуби
Профілактика хвороб зубів та ясен неможлива без відмови від шкідливих звичок. Найнебезпечніша та максимально розповсюджена – куріння. Воно впливає на стан усієї порожнини рота, а не тільки на зуби. Через термічні пошкодження та токсичні речовини страждає емаль зубів, тканини ясен і слизові оболонки. Курці схильні до швидкого утворення зубного нальоту та каменю – основної причини карієсу. У них ускладнена гігієна рота, адже смоли та тютюн глибоко проникають в емаль зубів, тому іноді навіть професійна гігієнічна чистка не може розв’язати проблему пожовтіння та плям.
Курці в групі ризику запальних захворювань ясен, зокрема пародонтиту. Це наслідок порушень кровопостачання тканин ясен. Також паління негативно впливає на секрецію слинних залоз. Кожному курцю зі стажем знайома проблема сухості рота. Це не тільки неприємне відчуття, а й причина виникнення супутніх проблем: запалень слизових оболонок ясен і щік через розтріскування та порушень травлення, адже мала кількість слини – дефіцит ферментів, що запускають процес перетравлювання їжі. Вживання алкоголю також провокує розвиток захворювань ротової порожнини через сухість рота, подразнення слизових та велику кількість цукру в деяких напоях, що руйнує зуби.
Що робити для профілактики захворювань зубів та ясен
Повноцінна гігієна, зокрема професійна – основна профілактика стоматологічних захворювань. Це регулярний домашній догляд, що передбачає використання засобів, які можуть зміцнити зуби, а також гігієнічна чистка в стоматолога 1 раз на 6 місяців (для курців і пацієнтів із брекетами професійна гігієна рекомендується частіше). Чистка зубів передбачає повне видалення м’яких і твердих відкладень із зубів та ясен, полірування та ремінералізацію емалі.
Профілактика зубних захворювань передбачає правильне харчування. Необхідне вживання продуктів, у складі яких є багато корисних для зубів вітамінів і мінералів, як кальцій, магній, фосфор, вітаміни A, C, D, B9, K2. Зокрема, на кальцій і фосфор – основний будівельний матеріал зубів – багаті молочні продукти, риба, фрукти, овочі. Бажано виключити з харчування шкідливу їжу та відмовитися від вживання алкоголю.
Велику кількість захворювань ротової порожнини спричиняє неправильний прикус, тому варто своєчасно звернутися до ортодонта, який підбере кращий метод вирівнювання зубів. Регулярна гігієна порожнини рота – запорука здоров’я зубів та ясен. А ще легшою професійна чистка й інший догляд буде з послугами стоматологів UkrDentClub.
Питання-відповідь
Як уникнути стоматологічних хвороб?
Повноцінна домашня гігієна, збалансоване харчування, відмова від шкідливих звичок та регулярне відвідування стоматолога – запорука здоров’я зубів та ясен.
Що робити, щоб зуби були здоровими?
Треба чистити зуби двічі на день із зубною ниткою, ополіскувачем та іригатором, відмовитися від паління та вживання алкоголю, ввести в раціон більше продуктів, багатих на кальцій, фосфор, магній, вітаміни.
Яку небезпеку для зубів несе паління?
Паління руйнує емаль, перешкоджає нормальному кровообігу в тканинах ясен, сушить слизові оболонки рота, спричиняє термічні опіки та порушує секрецію слинних залоз.
Які заходи включає домашня профілактика захворювань зубів?
Домашня профілактика включає ретельну щоденну гігієну та здоровий спосіб життя.