Як втрата зубів впливає на якість життя

Втрата чи сильне руйнування зуба без можливості терапевтичного відновлення – це не тільки естетична проблема. У такому випадку автоматично посилюється навантаження на інші одиниці зубного ряду, провокуючи дефекти прикусу та швидке руйнування сусідніх від прогалини зубів. Якщо зуба немає довго, спостерігається атрофія кісткової тканини, відповідно, в майбутньому буде важче вживити імплантат.

Серед основних наслідків відсутності зубів:

  • поява проблем із дикцією;
  • порушення жувальної функції, що призводить до розладів ШКТ;
  • збільшення частоти каріозних уражень і розхитування інших зубів;
  • підвищення ризику запальних захворювань ясен, зокрема пародонтиту;
  • розвиток захворювань органів дихання через хронічну інфекцію.

У разі тривалої відсутності зубів спостерігається значна зміна зовнішності, бо атрофія кісткової тканини прогресує і щелепа, де були втрачені зуби, зменшується в розмірі. Це проявляється в западанні губ, опущенні кутиків рота, асиметрії обличчя та втягуванні підборіддя. Незадоволення зовнішністю часто спричиняє психологічні проблеми.

Імплантація та протезування – методи відновлення зубів у разі відсутності через захворювання чи травму. Вони дають змогу повернути естетику та жувальну функцію. Класичне знімне та незнімне протезування – методи, що практикуються багато років. На сучасному етапі протези окремих зубів чи всього зубного ряду – вироби з міцних матеріалів, що вдало імітують натуральні зуби. Для встановлення незнімний протез фіксується до сусідніх зубів, а знімні – на кламерах чи завдяки вакууму.

Імплантація – незнімне відновлення зуба, бо штучний корінь вживляється до кісткової тканини щелепи, а на нього вже ставлять коронку. За потреби протез можна замінити, встановивши новий на наявний імплантат. Потреба проведення хірургічного втручання, коли до кістки щелепи вживляються імплантати – головна різниця між протезуванням та імплантацією. Самі протези зубів однакові: із цирконію, кераміки, інших матеріалів.

Чим відрізняється імплантація зубів від протезування

Що таке імплантація зубів

Розбираючись, що таке імплант зуба, варто зазначити, що імплантація – хірургічна методика. Вона може бути малоінвазивною, коли імплантат просто вкручується до ясен і кісткової тканини щелепи, але однаково пов’язана з травматизацією зубних структур. Сучасні дентальні конструкції мають покращену різьбу, що збільшує стабільність у кістці, тому імплантати приживаються швидше. Середній період остеоінтеграції складає 3-6 місяців залежно від марки, типу та конструкції титанового штифта.

Імплантація зубів – можливість відновлення однієї, кількох одиниць чи всього зубного ряду. На імплантати можуть встановлюватися будь-які протези зубів. Зокрема, їх легко міняти в разі пошкоджень чи з естетичних міркувань без необхідності вживляти новий штучний корінь. Міцність фіксації забезпечує 100 % відновлення жувальної функції. Імплантація буває одно- та двоетапна. У першому випадку можливе відновлення зуба за один візит до стоматолога, однак у пацієнта не має бути протипоказань.

Імплантати зубів встановлюються за такою схемою:

  1. Первинний огляд і консультація.
  2. Діагностика з апаратними методами (рентгенографією, КТ).
  3. Створення 3D-моделі щелепи та макету імплантації на її основі.
  4. Підготовчі процедури за показаннями, зокрема професійне чищення зубів.
  5. Хірургічні маніпуляції в обсязі, передбаченому обраним методом імплантації.

Якщо імплантація двохетапна, для фіксації абатменту необхідно дочекатися повної остеоінтеграції імпланту. Далі на нього встановлюється протез на імплантах. Якщо обрано одноетапний метод, абатмент ставлять одразу, а коронку – за 2-3 дні. Головна відмінність імплантаційних систем від протезування – висока естетика результату та його довговічність, бо імплантати служать десятки років і навіть довічно. Достатньо міняти протез, який кріпиться на штучний корінь, у разі появи дефектів.

Імплантація зубів та протезування

Імплантація забезпечує велику кількість переваг, серед яких:

  • довговічність результату лікування, адже імпланти служать мінімум 20-25 років;
  • збереження кісткової тканини в повному обсязі (кістці не загрожує атрофія);
  • відсутність необхідності обточувати сусідні зуби, щоби поставити коронку;
  • естетика, адже протез на імплантах важко відрізнити від справжніх зубів);
  • зниження ризику запальних захворювань ясен, зокрема пародонтиту;
  • проста гігієна, бо імплантати не потребують спеціального догляду;
  • відсутність потреби обмежувати вживання окремих продуктів;
  • рівномірний розподіл жувального навантаження на щелепу;
  • швидке звикання до протеза без проблем із мовленням;
  • профілактика розхитування та втрати інших зубів;
  • висока надійність остеоінтеграції імпланта.

Коли встановлюється імплантат, зазвичай виконується умовно-знімне протезування. Це означає, що зняти штучну коронку чи інший протез може тільки стоматолог. Може бути і знімний протез на імплантатах зі спеціальним замковим механізмом чи на балковій фіксації. Однак такі знімні конструкції менш надійні, тому не такі популярні.

У 98 % випадків імплантація проводиться за допомогою гвинтових імплантів. Вони мають форму циліндра чи нагадують зубний корінь. Такі імплантати вкручуються до кісткової тканини щелепи. Також випускаються зигоматичні імплант-системи, які використовуються, коли атрофія кістки заважає надійній фіксації. Встановлення такого штифта відбувається у внутрішню частину виличної кістки. Системи «плато» схожі на циліндр і ставляться в підготовлене кісткове ложе. Індивідуальний імплантат – рідкість через високу вартість. Тоді імплантація проводиться повністю за параметрами щелепи пацієнта, з якої беруться відбитки для виготовлення конструкції.

Що таке протезування зубів

Протезування – спосіб відновлення в разі відсутності одного зуба, кількох одиниць чи всього зубного ряду, для якого не потрібна імплантація штучних коренів. Встановлення відбувається на рідний корінь зуба зі штифтом чи за допомогою замкового кріплення. Протез може бути повним, мостоподібним чи окремою коронкою залежно від типу адентії. У будь-якому разі встановлення не потребує хірургічного втручання.

Знімні протези – конструкції з акриловою основою для імітації ясен і прикріпленими до неї штучними зубами. Вони добре справляються із жувальним навантаженням і мають доволі високу естетику. Зараз це найдоступніший варіант відновлення в разі відсутності зубів. Але як повні, так і часткові знімні протези мають тенденцію до усаджування та деформування, тому їх треба міняти кожних 3-5 років. Крім того, є проблеми з довгим звиканням. Ще знімні протези можуть натирати та спричиняти біль під час жування. Таке протезування не розв’язує проблему атрофії кісткової тканини.

▷ Повне протезування на імплантах

Перш ніж встановити протез зубів знімного типу, варто пам’ятати про:

  • відсутність високого рівня фіксації, яку дає імплантація;
  • проблеми з гігієною (під протез можуть потрапляти частки їжі);
  • відчуття нудоти в пацієнтів із вираженим блювотним рефлексом;
  • недостатню естетику зубного ряду, якщо протез (основа) відрізняється за тоном від природного відтінку ясен.

Незнімне протезування зуба має більшу міцність і надійність, однак шкодить здоров’ю інших зубів. Зокрема, мостоподібний протез потребує обточування сусідніх одиниць для фіксації. У майбутньому це може спричинити карієс, патологічне стирання та інші захворювання. Опорні зуби під протез руйнуються в середньому за 5-7 років.

Протезування чи імплантація: що краще при адентії

Обидва методи підходять для відновлення зубного ряду. Однак імплантація дає вищі показники естетики, надійності та довговічності. Водночас класичне протезування доступніше та має менше протипоказань. Обираючи, імплантація або протезування зубів, варто відштовхуватися не тільки від особистих уподобань, а й особливостей клінічної ситуації. Тому треба пройти діагностику та проконсультуватися в досвідченого лікаря, який підбере оптимальний протез зубів. Тому звертайтеся до кваліфікованих стоматологів клініки UkrDentClub.

Питання-відповідь

Що краще: імпланти чи протези?

Оптимальний метод відновлення зубів обирається відповідно до особливостей клінічної ситуації, побажань і фінансових спроможностей пацієнта.

Які недоліки має протезування без опори на імпланти?

Класичне знімне протезування недовговічне (в середньому 3-5 років), може спричиняти проблеми з естетикою, довгим звиканням, порушеннями дикції, дискомфортом під час жування, натиранням ясен тощо. А незнімні протези часто псують сусідні опорні зуби.