Гранульому, що виникає на коренях зуба, цілком справедливо називають «бомбою сповільненої дії». А деякі стоматологи вважають її серйознішою проблемою для пацієнта, аніж карієс. На початкових етапах розвитку діагностувати гранульому зубних коренів можна лише після проведення рентгенологічного дослідження або КТ. А якщо не лікувати патологію, то це може призвести до втрати зуба. Не зовсім радісна перспектива, якщо чесно.

Тому, ми і підготували цю статтю, щоб ви володіли усією потрібною інформацією та вчасно реагували на появу будь-яких стоматологічних проблем.

Що це за захворювання і які симптоми гранульоми

Що це за захворювання і які симптоми гранульоми

Гранульома ― це запалення кореня зуба, що виглядає як щільний пухирець на яснах, у зоні розміщення зубних коренів. Всередині цей пухирець заповнений рідиною та представляє собою своєрідну капсулу з бактеріями ― таким чином, організм намагається локалізувати проблему та запобігти поширенню інфекції. така патологія, як гранульома, може виникнути і у дорослого пацієнта, і у дитини. От тільки виявити її у дитини буде в рази важче. На жаль, гранульома на коренях зуба легко переростає у кісту, провокує запалення кісткової тканини та більш глобальні проблеми. Наприклад, остеомієліт, абсцес чи флегмону. А це вже ― значний ризик втрати зуба.

Симптоми гранульоми зуба (з’являються на етапі формування видимої капсули):

  •       почервоніння, набряклість ясен;
  •       поява розпираючого, гострого болю;
  •       можливе виділення гною;
  •       виникнення періоститу ― запалення слизової оболонки;
  •       потемніння ураженого зуба;
  •       загальне нездужання, підвищення температури, лихоманка, збільшення лімфовузлів.

Всі ці симптоми виникають уже на стадії тривалого розвитку та запущеності хвороби. А найпершим тривожним сигналом, після появи якого слід прийти до стоматолога є біль при впливі на зуб ― при кусанні чи жуванні їжі, дотику до зубної одиниці.

Причини гранульоми

Гранульома коренів зуба виникає внаслідок потрапляння та розвитку інфекції в пульпі зуба. Організм намагається боротися з джерелом інфікування, тому формує навколо «захисну» капсулу, всередині якої інфекція продовжує свій розвиток. Поступово, капсула (тобто, гранульома) збільшується в розмірах та стає видимою, може призвести до запалення нервових закінчень лицьового нерву чи спричинити ряд інших проблем для організму.

А причиною розвитку гранульоми зуба може стати:

  •       запущений карієс;
  •       не пролікований пульпіт;
  •       неякісне лікування та пломбування зубних каналів;
  •       механічна травма зуба чи щелепи;
  •       запалення періодонта;
  •       недотримання правил щоденного догляду за ротовою порожниною.

Каталізатором для запуску появи та розвитку цього захворювання може стати будь-яка стресова ситуація для організму ― тривале та значне переохолодження, збій в роботі імунної системи, зміна клімату тощо.

Діагностування гранульоми зуба

У практикуючих лікарів доволі часто виникали ситуації випадкового діагностування гранульоми зуба на початкових стадіях, ще до появи видимої капсули чи почервоніння ясен. Просто стоматолог призначав рентген для, наприклад, сусіднього зуба чи усієї щелепи, а вже на знімку бачив підозрілу пляму, яка і виявлялася гранульомою.

Діагностування гранульоми зуба

При появі видимих ознак хвороби, попередній діагноз ставиться після огляду, а вже потім підкріплюється рентгенівським дослідження чи КТ.

Лікування гранульоми

В жодному разі не можна сподіватися, що гранульома пройде сама по собі ― вона тільки зростатиме та буде спричинювати більш серйозні проблеми. Навіть, якщо почервоніння та пухирець перестали візуально сприйматись, будьте певні, гранульома неодмінно “повернеться”! Тому, похід до стоматолога, який і визначить, яке саме лікування буде ефективним ― обов’язкове!

Лікування гранульоми зуба проводять різними способами, залежно від стадії розвитку патології.

Терапевтичний метод лікування гранульоми на корені зуба

Застосовується при ранньому діагностуванні захворювання, поки гранульома не досягла значних розмірів. Полягає такий метод лікування у використанні медичних препаратів для впливу на джерело запалення. Приблизний алгоритм дій лікаря:

  1.     Розкрити зуб, видалити нерв та прочистити канали, щоб отримати доступ до самої гранульоми;
  2.     Заповнити канали зуба лікарським препаратом ― наприклад, антибіотиком;
  3.     Запломбувати зуб (ставиться тимчасова пломба);
  4.     Після того, як гранульома зникне, лікар має перевірити відсутність джерела інфекції на ураженому корені зуба (за допомогою повторного рентген-дослідження);
  5.     Якщо все зроблено правильно, то стоматолог закриває канали та пломбує зуб.

Така методика лікування гранульоми розтягується на 2-3 тижні, допомагає зберегти зуб та відновити його функції, без радикального видалення. Але, повторимося, такий спосіб лікування застосовується тільки, якщо звернутися до стоматології на початкових стадіях розвитку гранульоми зуба.

Лікування гранульоми

Хірургічний метод лікування гранульоми

Якщо дорогоцінний час упущено, а капсула набула збільшених розмірів (від 8 мм), то доведеться проводити повноцінне хірургічне втручання чи навіть видалення. А саме:

  •       виконувати розтинання капсули ― лікар розтинає ясна до самої гранульоми, прибирає гній та проводить видалення джерела інфікування, а на його місце закладає антибіотик, знеболювальне та антисептик;
  •       провести резекцію ― тобто, видалення вузлика разом з верхівкою кореня зуба. Утворена порожнина заповнюється пломбувальним матеріалом, щоб стабілізувати зубну одиницю;
  •       вдатися до гемісекції ― видалення не лише самої гранульоми та місця її виникнення, а й необхідність «прибрати» частину зуба. Вичищені порожнини також пломбуються, а залишки зуба закриваються коронкою. Таким чином можна зберегти частину зубної одиниці, щоб забезпечити естетику та виконання жувальної функції.

У сучасних клініках такі маніпуляції (видалення патології чи частин зуба) проводять під спеціальними стоматологічними мікроскопами. Це значно спрощує роботу хірурга та забезпечує стовідсотковий результат при видаленні патології.

У випадках, коли рятувати в роті немає чого, лікар приймає рішення щодо видалення усього зуба разом з коренем та самою гранульомою.

Профілактика появи гранульоми зуба

 «Захиститися» та передбачити появу гранульоми зуба ― неможливо. Але значно зменшити ризики її появи можна, якщо дотримуватися правил гігієни та виконувати рекомендації лікаря після проведення будь-яких стоматологічних маніпуляцій. Також значно покращує ваші шанси не опинитися в кріслі стоматолога-хірурга та обійтися без видалення здоровий спосіб життя, уникання стресів та раціональні харчові звички (без випробовування зубів на міцність).

Заключення

Гранульома зуба ― яскравий та наочний приклад, чому слід регулярно приходити до надійної стоматології на профілактичні огляди та вчасно починати лікування при виникненні проблем з зубами. Тепер, ви в цьому переконані та озброєні відповідними знаннями. Саме тому не варто зволікати ― дзвоніть нам та записуйтесь на консультацію чи лікування до наших фахівців на будь-який зручний час.