Що таке фторування зубів

Фторування зубів – процедура насичення дентальних тканин іонами фтору (ремінералізація). Цей мікроелемент надважливий для зміцнення зубів і збереження їхнього здоров’я. Мікрочастинки проникають не тільки до емалі, але й дентину (більш глибокого шару), заповнюючи собою всі мікроскопічні порожнини. Після фторування зуби стають міцнішими та здоровішими. Ущільнена структура тканин характеризується підвищеним рівнем стійкості до каріозних уражень.

Методика полягає в обробці емалі фторлаком – рідиною з високою концентрацією фтору та ялівцевою пастою – природним антибіотиком. Препарат містить і допоміжні речовини, що активно виділяють фториди кальцію під час контакту з емаллю. Вони додатково зміцнюють дентальні тканини та підсилюють їхні захисні властивості.

Фторування зубів: коли потрібно робити, способи й етапи фторування

 

Показання до фторування зубів

Фторування зубів у дітей і дорослих – дієвий спосіб профілактики карієсу. Достатня кількість фтору необхідна, щоби підтримувати зуби в здоровому стані, запобігаючи їхньому руйнуванню та розмноженню патогенної мікрофлори в ротовій порожнині.

Показання до фторування зубів:

  • підвищена чутливість зубної емалі;
  • накопичення жовтого нальоту над яснами;
  • нещодавно проведене лікування ясен (для профілактики);
  • схильність до розвитку карієсу (генетична чи через недостатню гігієну).

Методика безпечна та не спричиняє дискомфортних відчуттів, тому фторування можна проводити навіть маленьким дітям і вагітним жінкам. Під час вагітності процедура дає змогу захистити зуби від швидкого розвитку карієсу, адже в цей період спостерігається інтенсивне вимивання фтору й кальцію з організму матері. Робити фторування зубів без будь-якого ризику для дитини можна з другого триместру.

Фторування зубів: коли потрібно робити, способи й етапи фторування

Протипоказання до фторування зубів

Фторування зубів у дітей і дорослих – проста й ефективна методика. Вона має мінімальний список протипоказань, однак призначається тільки стоматологом, щоб не допустити небажаних наслідків. Ремінералізацію можна проводити після огляду ротової порожнини пацієнта та підтвердження доцільності процедури.

Протипоказання до фторування зубів:

  • флюороз;
  • алергічна реакція на фтор;
  • надлишок фтору в організмі;
  • сильний токсикоз під час вагітності;
  • гіпертрофована реакція на запахи та смаки;
  • множинний або глибокий карієс (спочатку лікують захворювання).

Фторування зубів треба робити в досвідченого стоматолога, який спершу вивчить анамнез, проведе ретельну діагностику ротової порожнини та опитає пацієнта для своєчасного виявлення протипоказань до профілактичної методики.

Способи фторування зубів

Процедура фторування зубів проводиться простим, глибоким або експрес-способом. Просте покриття емалі лаком із вмістом фтору дозволяє захистити здорові зуби від карієсу. Маніпуляція передбачає нанесення тонкого шару препарату для формування бар’єрної плівки. Метод не впливає на глибокі зубні структури. Максимальний ефект від простого фторування досягається за 3-4 повторення (періодичність визначає лікар).

Глибоке фторування рекомендується проводити, якщо вже є пошкодження емалі, а також після терапії карієсу. На зуби наноситься речовина зі вмістом фтору, кальцію, магнію та інших корисних мінералів. Вона проникає в більш глибокі шари зубної тканини, сприяючи відновленню емалі з вираженим ефектом її зміцнення. Покриття захищає зуби довгий період, не стирається під час гігієнічних процедур, не призводить до потемніння емалі та не руйнується під впливом харчових кислот.

Експрес-фторування – індивідуальна методика, за якої попередньо виготовляються зліпки щелепи пацієнта для швидкого нанесення фторлаку. Така маніпуляція дає змогу провести в кабінеті стоматолога мінімум часу, забезпечивши хороший результат профілактики карієсу й інших стоматологічних захворювань.

Також іноді застосовується електрофорез у комбінації із домашнім фторуванням за допомогою спеціальної зубної пасти та гелю, що містять підвищений відсоток фтору.

Фторування зубів: коли потрібно робити, способи й етапи фторування

Як відбувається фторування зубів

Просте фторування починається із підготовки зубів – професійного чищення від м’яких і твердих зубних відкладень (нальоту, каменю). Далі стоматолог висушує зуби від вологи та встановлює захисну накладку, щоб не допустити потрапляння слини. Після проводиться ремінералізація та повторне просушування емалі. Повноцінний курс – 3-4 процедури, що зазвичай призначаються з періодичністю в 1 тиждень. Надалі повторювати просте фторування зубів рекомендується двічі на рік.

Глибоке оброблення потребує серйозніших препаратів, що ефективно запечатують усі мікротріщини й інші дефекти емалі, тому процедура складніша та триває довше.

Стоматолог виконує такі маніпуляції:

  • професійне чищення із використанням ультразвуку та методу AirFlow;
  • ретельне просушування поверхні зубів під спеціальною лампою;
  • нанесення розчину з підвищеним вмістом фтору;
  • повторне просушування;
  • нанесення засобу з кальцієм і гідроксидом міді для запечатування мікротріщин в емалі;
  • ополіскування ротової порожнини.

Як просте, так і глибоке фторування зубів не спричиняє больових і дискомфортних відчуттів. Процедура буде безпечною та комфортною для будь-якого пацієнта: дитини, дорослого, вагітної жінки. Профілактика запобігає карієсу та іншим захворюванням і не призводить до побічних ефектів у разі відсутності індивідуальних протипоказань. Пити та вживати їжу можна відразу після завершення маніпуляцій у стоматолога.

Як доглядати за зубами після фторування

Щоб ефект від фторування зубів у дитини та дорослого зберігався довше, бажано виключити з раціону надто гарячі та холодні страви та напої на 2-3 дні. Також треба ретельно слідкувати за повсякденною гігієною ротової порожнини: чистити зуби двічі на день із використанням ополіскувача та зубної нитки. Після кожного приймання їжі варто полоскати рот теплою водою. Профілактичні відвідування стоматолога потрібно призначати не рідше 1 разу на 6 місяців із повторенням фторування за показаннями.