Донедавна зуби пломбували спеціальними цементними матеріалами. Але зовнішній вигляд та характеристики таких пломб були далекими від ідеалу. З розвитком стоматологічних технологій застарілі методики пломбування почали відходити на задній план. А на заміну їм з’явились фотополімерні пломби — привабливі, надійні та практичні.

Що таке фотополімерна пломба

Фотополімерна пломба — це сучасний, ефективний метод реставрації зуба за допомогою безпечних та надійних композитних матеріалів, що тверднуть під ультрафіолетовим випромінюванням. Сам пломбувальний матеріал — багатокомпонентний та пластичний. З його допомогою можна не просто закрити порожнину ураженого зуба, а й відновити анатомічну форму його поверхні.

Фотополімерна пломба: що це таке, переваги та недоліки світлової пломби

До складу такого пломбувального матеріалу входить сам фотополімер (полімерний матрикс), об’ємний наповнювач (мікро- чи макрокомпоненти) та зв’язувальна речовина. Фізичні характеристики такого матеріалу дозволяють надійно закрити препаровану порожнину, а також відтворити поверхню зуба. При чому, з роками така пломба не кришитиметься і не змінюватиме свого вигляду. А фахівці відзначають міцну адгезію полімеру та зубної поверхні.

Переваги та недоліки фотополімерної пломби

Недаремно встановлення фотополімерної пломби стало однією з найпопулярніших процедур у стоматологічних клініках. Наведемо вам 7 аргументів на користь саме фотополімерів:

  1. Універсальність — використання стоматологічного композиту дозволяє лікувати як передні зуби, так і жувальні, а також виправляти незначні естетичні дефекти;
  2. Зручність у використанні — фотополімер дуже еластичний, з ним легко працювати та відтворювати анатомічні особливості зубних одиниць, до того ж встановлення пломби потребує мінімального препарування зуба;
  3. Швидке отвердіння — матеріал швидко твердіє під впливом спеціальної УФ-лампи, а після встановлення можна більше не чекати 2 години, перш ніж попити води чи щось з’їсти;
  4. Естетичність — завдяки своїм світловідбиваючим властивостям та значній палітрі відтінків, такі пломби на зубах виглядають максимально природно та привабливо, як в зоні усмішки, так і на жувальних зубах;
  5. Комфортні відчуття — встановлена пломба не створює у пацієнта відчуття чужорідності, не порушує жування та не створює дискомфорт під час виконання своїх функцій;
  6. Надійність та довговічність — після такої процедури можна не хвилюватися про здоров’я запломбованого зубу принаймні найближчі 10 років і навіть більше;
  7. Доступність — фотополімерний композит не викликає алергічних реакцій, його можна використовувати для лікування дорослих, підлітків і дітей.

На думку фахівців та пацієнтів, недоліків у такої пломби просто немає. А досить відчутна ціна фото полімеру — це справедлива плата за естетику, тривалий термін служби та високу якість матеріалу.

Показання до установки фотополімерних пломб

Найперша причина, через яку пацієнти приходять на встановлення фотополімерної пломби — це бажання отримати стовідсотково ідеальний результат. Тобто — впевненість, що напівзруйнований зуб не буде створювати додаткових неприємностей: кришитися, ставати джерелом розмноження інфекцій, спричиняти дискомфорт чи біль тощо.

Отож, серед показань встановлення полімерних пломб слід назвати:

  •       каріозні ураження;
  •       відколи частин зубних одиниць внаслідок травмування;
  •       корекція деяких естетичних проблем;
  •       лікування дефектів зубної емалі;
  •       необхідність заміни старих пломб.

Також фотополімером можна відновити частково зруйнований зуб і навіть запобігти руйнації кореневої частини зубної одиниці.

Фотополімерна пломба: що це таке, переваги та недоліки світлової пломби

Слід врахувати, що пломби ставлять після усунення причини виникнення та розвитку будь-яких запальних процесів у ротовій порожнині. Це можуть бути гранульоми чи глибокий карієс. Фотополімер не ставлять на сильно зруйнований зуб — у такому випадку варто розглянути можливість встановлення коронок. Також певним обмеженням може бути бруксизм (неконтрольоване скреготіння зубами).

Як ставлять фотополімерні пломби

Як і будь-яка інша стоматологічна процедура, встановлення фотополімерної пломби починається з огляду ротової порожнини пацієнта. Лікарю необхідно визначити об’єм роботи і скласти оптимальний план лікування.

Подальша робота поділяється на кілька етапів:

  •       спочатку стоматолог знеболює частину щелепи;
  •       на робочу область треба накласти кофердам, щоб запобігти контакту зі слиною;
  •       далі проводиться препарування каріозного ураження, вичищення та видалення пошкоджених тканин зуба, дезінфекція антисептиками і висушування препарованої порожнини;
  •       обробка поверхонь порожнини адгезивним компонентом;
  •       після цього проводиться накладання фотополімеру, формування зовнішньої поверхні зуба та підсвічування його спеціальною лампою;
  •       після затвердіння матеріалу лікар шліфує і полірує поверхню пломби для отримання більш естетичного ефекту.

Після ретельно виконаної процедури побачити «неозброєним оком» перехід від пломби до природного зуба буде просто неможливо!

Запорукою ідеального результату буде не тільки використання якісного матеріалу, а й майстерність стоматолога. Адже важливо чітко дотримуватись послідовності проведення процедури та ретельно обробити поверхню пломби. Саме тому запрошуємо на прийом до лікарів Ukrainian Dentist Club, адже тут працюють найкращі фахівці!

На які зуби краще ставити фотополімерні пломби?

Експлуатаційні характеристики та зовнішній вигляд фотополімерної або світлової пломби дозволяє без будь-яких вагань використовувати її для відновлення усіх зубів у ротовій порожнині. Переконайтеся самі:

  •       фотополімерна пломба на передні зуби — забезпечує ідеальний, природний вигляд зубів після лікування. Оточуючі навіть не помітять різниці між натуральним зубом та пломбою. Також фотополімером можна виправити певні естетичні дефекти — щілину між передніми зубами, нерівний край, непропорційний розмір, тріщину, відкол тощо. Така пломба не реагує на харчові барвники та залишається привабливою навіть через тривалий термін служби;
  •       фотополімерна пломба на жувальні зуби — гарантує не тільки цілісність зубної одиниці, а й відновлення її функціональності. Така пломба дуже міцна, а під час встановлення лікар обов’язково докладе усіх зусиль до відтворення особливостей зубної поверхні — горбів та фісур зуба.

Рекомендації для пацієнта після встановлення світлової пломби

Звичайно, після встановлення пломби кожному з пацієнтів цікаво, скільки не можна їсти та пити. Думки лікарів з цього приводу дещо розходяться. Адже, з однієї сторони, швидке твердіння матеріалу дозволяє приймати їжу чи пити майже одразу після виходу зі стоматологічної клініки. Однак, краще дочекатися закінчення дії знеболювального, адже заніміла щелепа може викликати певний дискомфорт під час жування, а зуби навіть можуть ненароком травмувати щоку чи язика.

Фотополімерна пломба: що це таке, переваги та недоліки світлової пломби

Протягом першої доби після встановлення такої пломби краще не вживати у їжу сухарики чи горішки, продукти, що містять барвники або дуже кислі продукти, не пити і не їсти надміру гарячого.

Також не можна нехтувати певними правилами догляду за ротовою порожниною та запломбованим зубом. А саме:

  •       кожного дня ретельно чистити зуби;
  •       після прийому їжі краще ополіскувати ротову порожнину від дрібних часточок та решток продуктів;
  •       регулярно приходити на профілактичний огляд та  професійну чистку зубів до стоматолога.

Для додаткового ретельного очищення запломбованих зубів краще віддати перевагу іригатору, ніж зубній нитці.

Термін служби фотополімерної пломби

Фотополімерна пломба: що це таке, переваги та недоліки світлової пломби

Скільки служить полімерна пломба — ще одне розповсюджене питання серед пацієнтів. Однак вказати точно, скільки часу простоїть пломба в зубі неможливо. В середньому, заміна такої пломби може знадобитися не раніше, ніж через 5-10 років після встановлення. Однак за певних обставин цей період може бути і довшим. Головне — приділяйте максимум уваги здоров’ю та гігієні ротової порожнини, та своєчасно звертайтесь за стоматологічною допомогою.

Будемо раді бачити вас на прийомі у Ukrainian Dentist Club. Записуйтесь на консультацію до наших лікарів за телефоном 068-123-00-40 або залишайте онлайн-заявку на сайті. Будемо раді прийняти вас та допомогти з вирішенням будь-якої вашої стоматологічної проблеми!