Часті запалення ясен: як професійна чистка зубів допомагає їх уникнути
Ціна від 1 200 грнЗапалення ясен – одна з найрозповсюдженіших стоматологічних проблем на рівні з карієсом. Це захворювання ротової порожнини найчастіше спричиняє неправильна або недостатня гігієна. Набряки, почервоніння, кровоточивість, дискомфорт і біль – типова клінічна картина, з якою пацієнти звертаються до лікаря. Тому далі розбираємося, що робити при запаленнях ясен та як уникнути цієї проблеми.
Запалення ясен: причини виникнення
Зазвичай розвиток запального процесу відбувається на фоні активності патогенної мікрофлори, що живе в рештках їжі в міжзубних проміжках, м’якому нальоті та зубному камені. Якщо тверді відкладення утворюються близько до ясен або під ними, тоді їхні гострі краї можуть травмувати м’які тканини, прискорюючи прогресування інфекції. Але серед причин, чому запалюються ясна, не тільки неякісне домашнє чищення зубів та ігнорування процедури професійної гігієни для видалення зубних відкладень.
Інші причини запалення ясен:
- гормональні збої;
- спадкові чинники;
- зниження імунітету;
- термічні та хімічні опіки ясен;
- шкідливі звички, зокрема куріння;
- системні захворювання, як цукровий діабет;
- дефіцит важливих вітамінів і мікроелементів;
- відсутність своєчасного лікування карієсу й інших хвороб зубів;
- побічна дія деяких препаратів (КОК, антибіотиків, ліків проти гіпертонії тощо);
- механічні травми тканин ротової порожнини, що призвели до зниження бар’єрних функцій слизових оболонок.
Відсутність своєчасного та правильного лікування запалення ясен часто призводить до прогресування захворювання. Ігнорування запального процесу може спричинити такі незворотні процеси, як ослаблення структури пародонта, що веде до втрати зубів.
Запалені ясна: що робити
Коли починається запалення ясен, симптоми помітити легко, адже вони провокують відчутний дискомфорт і навіть біль. Крім погіршення естетики посмішки через набряк і почервоніння слизових, пацієнта може турбувати кровоточивість, неприємний запах із ротової порожнини, підвищення чутливості зубів і ясен. За будь-якого із цих проявів треба звернутися до лікаря для проходження діагностики та визначення причин появи запалення. Ігнорування проблеми може призвести до втрати зубів.
Найрозповсюдженіші захворювання ясен:
- Гінгівіт. Це початкова форма запалення, яка без належного лікування перетікає в хронічну форму. На початкових стадіях гарно допомагає професійне чищення зубів, у процесі якого відбувається видалення всіх зубних відкладень – осередку інфекції. Якщо проігнорувати необхідність звернення до лікаря, захворювання прогресує, зачіпаючи сполучну та кісткову тканину.
- Пародонтит. Це важка форма запалення ясен, що характеризується утворенням глибоких пародонтальних кишень, заповнених бактеріальним нальотом і зубним каменем. Для покращення стану проводиться чистка не тільки зубів, а і ясенних кишень, а далі призначається протизапальна терапія.
У будь-якому разі захворювання не можна лікувати самостійно. Це небезпечно швидким прогресуванням хвороби, атрофією слизових, послабленням пародонтальних тканин і навіть руйнуванням кістки. У запущених випадках зуб просто перестає триматися у своєму ложі. Тому необхідно за перших же симптомів звернутися до лікаря, який знає, що робити, коли запалення ясен, та призначить дієву терапію.
Як впливає гігієна ротової порожнини на стан ясен
Чищення зубів двічі на день необхідне для видалення м’яких зубних відкладень, які формуються вже через кілька годин після приймання їжі. Правильна чистка зубів із застосуванням щітки, пасти, ополіскувача та зубної нитки дає змогу прибрати більшу частину нальоту. Однак його фрагменти залишатимуться на важкодоступних ділянках, поступово перетворюючись на зубний камінь. Відповідно, щоб не допустити запалення слизових ясен, важливе і періодичне професійне чищення зубів.
Стоматолог подбає про видалення всіх відкладень – джерела інфекції, що спричиняє карієс і запальні захворювання ясен. Найкращий ефект дає ультразвукова чистка разом із технологією Air Flow. У процесі обробляється кожен зуб навіть на важкодоступних ділянках. Це 100% видалення твердих і м’яких зубних відкладень, зняття запалення та поліпшення естетики посмішки завдяки відновленню природного кольору емалі.
Запалення ясен: чим лікувати
У разі виникнення симптомів захворювання треба відразу звернутися до лікаря, який визначить причину патологічного стану та призначить відповідне лікування запалення ясен. Полегшити дискомфортні відчуття допоможе прикладання холоду до набряклої зони, полоскання рота (хлоргексидином, фурациліном, стоматидином тощо), відмова від продуктів, що провокують подразнення, та приймання ібупрофену чи нурофену. Ще допомагає застосування протизапальних гелів і подібних засобів.
Коли запалення та набряк ясен, лікування може включати:
- професійне чищення зубів;
- кюретаж пародонтальних кишень;
- заміну старих пломб і коронок (іноді треба видалити сильно уражений зуб);
- призначення антибіотиків і протизапальних засобів;
- ендодонтичне лікування тощо.
Також лікар обов’язково дає рекомендації щодо домашньої гігієни та використання спеціальних ополіскувачів, гелів, рослинних екстрактів із протизапальним ефектом тощо. Якщо захворювання уразило тканини пародонта, що призвело до патологічної рухливості зубів, пацієнтові може призначатися шинування чи інші процедури.
Запальний процес, особливо в хронічній формі, потребує постійного спостереження в стоматолога, щоб своєчасно коригувати терапію, якщо стан погіршується. Також важливо пам’ятати про ретельну домашню гігієну із засобами, які порекомендував лікар. А регулярне проходження процедур професійного чищення (1 раз на 6 місяців чи частіше за показаннями) допоможе підтримувати гарний стан ротової порожнини та запобігати рецидивам захворювання.
Питання-відповідь
Чому часто запалюються ясна?
До частого запалення ясен призводить безліч внутрішніх і зовнішніх причин. Але серед головних чинників – неякісна домашня гігієна та ігнорування процедури професійного чищення зубів, яку треба проходити не рідше 1 разу на 6 місяців.
Чи можна робити професійну чистку зубів у разі запалення ясен?
Професійна чистка зубів – один із найефективніших методів покращення стану в разі запальних процесів у тканинах ясен. Процедура дає змогу прибрати зубний наліт і камінь – осередок інфекції, що провокує прогресування запалення.
Чому важливо регулярно чистити зуби у стоматолога?
Зубний камінь неможливо прибрати в домашніх умовах, а саме він часто стає головною причиною розвитку запальних процесів. Тому треба періодично звертатися до лікаря для професійного видалення зубних відкладень.