Проблеми з прикусом, що потребують лікування у стоматолога-ортодонта, досить поширені ― близько 70% людей мають ті, чи інші показання до ортодонтичного лікування. На щастя, сучасний рівень розвитку стоматології може похвалитися різними зручними, швидкими та результативними способами повернути собі красиву усмішку. Про них і поговоримо.

Брекети або елайнери: ключові критерії для вибору

Важливість корекції прикусу для здоров’я та естетики усмішки

Питання не тільки в естетиці усмішки, а й в деяких проблемах зі здоров’ям усього організму, яких можна позбавитися раз і назавжди, якщо виправити дефекти прикусу. До прикладу:

  •       неправильне пережовування їжі і, як наслідок, ― розлади харчування, проблеми зі шлунком та органами травлення;
  •       порушення проведення якісної чистки зубів, а отже ― ризик розвитку карієсу, запалень ясен та інших захворювань, які потребуватимуть обов’язкового лікування;
  •       неправильне функціонування щелепи, стирання емалі, порушення міміки та дикції, часті та тривалі мігрені, болі у шийному відділі, збільшений ризик виникнення ЛОР-захворювань;
  •       відчуття постійного психологічного дискомфорту ― дуже важко відкрито та щиро усміхатися, якщо соромишся вигляду своїх зубів.

Саме тому проблеми з прикусом треба виправляти ― не важливо, якого віку пацієнт. Просто для дорослих процес ортодонтичного лікування може тривати трошки довше.

Брекети та їх принцип роботи

Це незнімна, металева, ортодонтична конструкція, принцип роботи якої полягає в здатності металевої дуги поступово повертатися у вихідне положення, цим самим змушуючи зуби рухатись та вставати на правильне місце у ротовій порожнині. Так і проходить корекція прикусу пацієнта.

Брекети та їх принцип роботи

Конструктивно, брекети представляють собою комплект замочків, що кріпляться на зуби, а через них проходить гнучка металева дуга, що з’єднує всі елементи в єдину конструкцію. На додачу до цього додаються ще лігатури та еластики.

Брекет-системи бувають різними ― з кріпленням на внутрішній стороні зубів або без лігатур (самолігуюча модель). Також їх виготовляють з різних матеріалів ― синтетичних сапфірів, гіпоалергенного металу або кераміки.

Переваги та недоліки брекетів

Порекомендувати носіння таких систем має фахівець, з огляду на складність патології прикусу. До переваг ортодонтичних конструкцій на дузі відносять:

  •       бюджетність та доступність (особливо, якщо мова йде про класичні, металеві варіанти);
  •       висока ефективність ― носіння дуг виправляє навіть складні дефекти, а опісля ― зуби не повертаються у неправильне положення;
  •       процес встановлення не дуже складний та тривалий;
  •       можна встановлювати пацієнтам різного віку;
  •       брекети на зубах повністю контрольовані лікарем-ортодонтом.

Плюс до всього, зараз носіння брекетів ― у тренді. Навіть світові зірки перестали цього соромитись, та один за одним з’являються на червоних доріжках та зйомках з ортодонтичними системами.

Однак слід брати до уваги і певні нюанси:

  •       до наявності металевої дуги і замочків у роті ще слід звикнути;
  •       за ротовою порожниною слід ретельніше піклуватись, щоденна гігієна стає трошки складнішою;
  •       слід періодично відвідувати свого лікаря для підкручування та корегування системи;
  •       знімати та регулювати конструкцію теж має тільки лікар;
  •       якщо пацієнт займається активними і травмонебезпечними видами спорту (бокс, бойові мистецтва, командні ігри з м’ячем), то від встановлення брекетів доведеться утриматися.

Пацієнтам, які носять металеві ортодонтичні конструкції, прописують ряд рекомендацій щодо раціону ― утриматись від споживання твердих продуктів (горіхів, насіння, драже), в’язкої їжі (арахісової чи шоколадної пасти, халви), а яблука, моркву, шашлик та інші жорсткі продукти слід нарізати маленькими шматочками.

Елайнери та їх принцип роботи

Елайнери ― це прозорі ортодонтичні капи, виготовлені з полімерного композиту. Представляють собою знімну конструкцію, що повторює обриси зубного ряду, вдягається на усі зубні одиниці та тисне на них, змушуючи змінити положення.

Елайнери та їх принцип роботи

Під час корекції прикусу виготовляється цілий комплект кап, які треба змінювати з певною періодичністю, щоб досягти повного вирівнювання зубів. Носити капи необхідно постійно, а знімати ― тільки під час їжі чи чищення.

Переваги та недоліки елайнерів

Оскільки елайнери повністю прозорі, то найперша та найголовніша їх особливість ― непомітність. Оточуючі не зрозуміють, що на зубах їх співрозмовника одягнута ортодонтична капа для корекції прикусу.

Переваги та недоліки елайнерів

Серед переліку переваг елайнерів:

  •       швидкий та легкий адаптивний період;
  •       легкий догляд та можливість чистити зуби звичними методами;
  •       абсолютна гіпоалергенність та біосумісність;
  •       просте встановлення.

В деяких випадках елайнери використовують для паралельного відбілювання зубів ― лікар наповнює капи спеціальним розчин і вдягає на зуби пацієнта. Тобто, виконується одразу два завдання – відбілювання та корекція прикусу.

Але є і нюанс ― у пацієнта має бути достатньо самоконтролю, щоб вчасно знімати та одягати елайнери, оскільки ризик забути елайнери чи загубити їх ― досить високий.

Ключові критерії для вибору між брекетами та елайнерами

Як бачите, кожна з ортодонтичних конструкцій має свої особливості. Тому, якщо немає прямих показань до встановлення конкретно брекетів чи елайнерів, про які розкаже стоматолог, давайте спробуємо їх порівняти за однаковими критеріями.

Ключові критерії для вибору між брекетами та елайнерами

  1.     Естетичність.

Досить суперечливе питання, оскільки існує величезна кількість людей, які вважають видимі, металеві брекети надзвичайно привабливими. Але ж і прозорі капи ― елайнери, теж естетичні, оскільки не змінюють зовнішній вигляд свого власника.

  1.     Ефективність.

Брекети більш універсальні, оскільки можуть виправити різну кількість дефектів, навіть найскладніші. Елайнери ж використовують для корекції перехресного прикусу, при необхідності впливу на певний сегмент, а також для виправлення нескладних патологій.

  1.     Харчові звички.

Під час прийому їжі ортодонтичні капи просто знімаються. А от власники металевих дуг мають певні обмеження ― про це ми вже говорили (тверде, в’язке, жорстке).

  1.     Адаптація.

До носіння елайнерів пацієнт звикає дуже швидко ― буквально кілька днів, в той час як брекети можуть створювати дискомфорт протягом кількох тижнів. Це і дискомфорт, і больові відчуття, і певні зміни у виконанні жувальної функції.

  1.     Гігієна.

Догляд за елайнерами насправді набагато легший, аніж чистка зубів з брекет-системою.

  1.     Вартість.

Цей момент залежить від обраного матеріалу та конструкції брекетів, а також від складності корекції та потреби в додаткових процедурах чи маніпуляціях.

Інструкції щодо догляду за брекетами та елайнерами

Правила догляду за елайнерами під час корекції зубного ряду дуже простий, та зводиться до кількох пунктів:

  •       зняти капи перед їжею;
  •       щодня мити під проточною, теплою водою;
  •       зберігати у повітряпроникному боксі;
  •       чистити зуби 2 рази на день, використовуючи різні засоби та інструменти.

Брекети – незнімні, тому доведеться призвичаїтися та чистити зуби під елементами конструкції. Для цього використовують спеціальні знаряддя ― щітки, йоржики, ополіскувачі.

Інструкції щодо догляду за брекетами та елайнерами

Також власникам будь-яких ортодонтичних конструкцій важливо приходити до стоматології на профогляд та чистку.

Рекомендації для збереження результатів лікування після видалення брекетів або елайнерів

Після закінчення ортодонтичного лікування стоматолог обов’язково рекомендує носити ретейнери (тонкі дуги, капи чи пластинки). Вони потрібні для закріплення досягнутих результатів.

Після зняття брекетів лікар має провести чистку зубів, видалити наліт, пролікувати каріозні ураження (якщо вони з’явилися). Інколи доводиться проводити проводити фторування зубів.

Це ― загальні рекомендації, а от більше детально про те, що необхідно робити пацієнту у його випадку, докладно розкаже стоматолог.

Висновки

Слід ще раз підкреслити ― обрати відповідну ортодонтичну конструкцію для виправлення кожної конкретної патології має досвідчений лікар на основі проведених оглядів та допоміжних досліджень. Якщо ж різниці немає, і з проблемою можуть впоратися і елайнери, і брекети, пацієнт може зробити вибір, орієнтуючись на переваги та недоліки кожної методики вирівнювання прикусу.

А якщо ви зважились розпочати ортодонтичне лікування ― записуйтесь на прийом до нашого кваліфікованого та відповідального лікаря-ортодонта. Гарантуємо вам результативне виправлення дефектів прикусу та індивідуальний підхід до вирішення проблеми.