Альвеоліт: причини, симптоми та лікування альвеоліту лунки зуба
Ціна від 400 грнАльвеола – глибока лунка зуба, що захищає його від багатьох несприятливих чинників. Відповідно, у разі екстракції залишається доволі велика порожнина. Якщо до неї потрапляє інфекція, розвивається альвеоліт. Це запальний процес, що супроводжується сильним болем і потребує негайного лікування.
Вкажіть свій номер телефону, ми передзвонимо і підберемо для вас зручний час прийому.
Що таке альвеоліт лунки зуба
У нормі після екстракції зуба в ложі починається формування кров’яного згустку, що повністю вкриває собою лунку. Він виконує захисну функцію (від механічних чинників та інфікування), а також забезпечує заживлення ділянки екстракції первинним натягом. Рана затягується м’якою тканиною, далі сполучною і кістковою на фінальному етапі. Однак у деяких випадках утворення кров’яного згустку не відбувається або ж він руйнується через механічний вплив. Тоді розвивається альвеоліт лунки зуба.
Запальний процес класифікується за стадіями:
- Серозний альвеоліт. Початковий етап захворювання, що розпочинається на 2-3 день після видалення зуба. Його супроводжують постійний інтенсивний біль і поступове погіршення загального самопочуття.
- Гнійний альвеоліт. Друга стадія діагностується у пацієнта на 6-7 день після екстракції зуба, якщо не пройти належне лікування в перші дні. Патологія супроводжується посиленням больового синдрому, збільшенням і болючістю лімфатичних вузлів, формуванням у лунці сірого нальоту та набряком прилеглих тканин. Також хворий страждає від загального хворобливого стану.
- Гіпертрофічний альвеоліт. Остання стадія запального процесу характерна ослабленням болю, полегшенням інших симптомів і покращенням самопочуття. Однак хвороба продовжує розвиватися із порушенням кровообігу на ураженій ділянці, нагноєнням, сильним розростанням і некротичними змінами тканин.
За відсутності своєчасного лікування альвеоліт трансформується в хронічну форму. У пацієнта утворюються грануляції та починається процес секвестрації – відторгнення інфікованих тканин, включно із кістковими структурами щелепи.
Причини появи альвеоліту лунки
Альвеоліт після видалення зуба розвивається у випадках повної відсутності чи механічного пошкодження кров’яного згустку, що має захищати рану від інфікування. Зазвичай патогенна мікрофлора потрапляє до лунки з каріозної порожнини чи зубних відкладень. Без лікування запалення швидко вражає м’які та кісткові тканини.
Інші причини розвитку запального процесу:
- складне видалення зуба із неминучим травмування тканин альвеоли;
- екстракція третіх молярів (підвищений ризик альвеоліту через щільність кістки);
- низька кваліфікація лікаря (недостатня антисептична обробка та залишення у лунці гранульом і дрібних фрагментів зуба під час екстракції);
- тяжкі системні захворювання, що підвищують ризик ускладнень (порушення згортання крові, цукровий діабет та інші ендокринні захворювання тощо);
- ігнорування призначень стоматолога щодо гігієни порожнини рота та приймання протизапальних препаратів у післяопераційний період;
- відсутність медичної допомоги після травмування зі втратою зуба;
- куріння (у курців ризик альвеоліту вищий на 20-40%);
- полоскання рота в перший день після видалення зуба;
- неправильне дозування препарату для місцевої анестезії;
- ослаблення імунної системи.
У пацієнтів із аутоімунними захворюваннями можливий розвиток фіброзуючого або алергічного альвеоліту. Тому важливо завчасно попередити стоматолога про наявність хвороби й уважно виконувати післяопераційні призначення. Треба бути уважними після видалення ретинованих зубів мудрості, коли альвеоліт виникає найчастіше. Загалом же запалення лунки після екстракції зуба спостерігається лише у 3% пацієнтів.
Симптоми альвеоліту
Своєчасно розпізнати альвеоліт, симптоми якого збігаються із дискомфортом після самого видалення зуба, вдається не у всіх випадках. Помірні больові відчуття після екстракції – нормальний фізіологічний стан, що коригується прийомом знеболювальних засобів. Якщо ж біль не зникає впродовж 2-3 днів, а навпаки починає посилюватися, потрібно звернутися до лікаря та пройти відповідне лікування.
Характерні симптоми альвеоліту:
- підвищення температури тіла до 38 градусів і вище;
- гострі пульсуючі або ниючі больові відчуття на ділянці рани (у деяких пацієнтів можуть віддавати в різні зони обличчя та голови);
- чутливість до температурних подразників (холодної, гарячої їжі та напоїв);
- збільшення та біль підщелепних лімфатичних вузлів;
- поява гіркого присмаку та неприємного запаху з рота;
- жовтий або сірий відтінок уражених тканин через наліт;
- почервоніння та набряк країв альвеоли та ясен;
- формування гнійного вмісту в лунці.
У деяких випадках альвеоліт лунки зуба можна діагностувати відразу після операції, коли не відбувається формування кров’яного згустку. Це ускладнення називають «суха лунка» та відразу призначають відповідне лікування.
Ускладнення постекстракційного альвеоліту
Альвеоліт після видалення зуба – небезпечна хвороба через швидке поширення запального процесу. Тому за перших симптомів потрібно звернутися до лікаря для проходження комплексної терапії. У разі відсутності кваліфікованої допомоги можливий розвиток одонтогенного гаймориту (інфекційного ураження пазухи верхньої щелепи), періоститу (гнійного запалення окістя), одонтогенного остеомієліту (гнійного процесу та некрозу кісткових тканин). Найнебезпечніші ускладнення альвеоліту лунки – сепсис (зараження крові) та флегмона (агресивне інфекційно-гнійне ураження м’яких тканин, що поширюється на судини горла, шиї, стравоходу та серця). Запущені стани можуть спричиняти незворотні наслідки для здоров’я або навіть летальні випадки.
Лікування альвеоліту лунки зуба в стоматології
Звернутися до стоматолога потрібно, якщо за три дні після видалення зуба больові відчуття не зникають або посилюються. Але багато пацієнтів довго відкладають візит до лікаря, що призводить до ускладнення клінічної ситуації. Тому метод лікування захворювання залежить від стадії альвеоліту та поширеності запального процесу.
Запалення на ранньому етапі добре піддається консервативній терапії. Призначається повторна антисептична обробка порожнини рота та приймання антибіотиків упродовж 10-14 днів. Препарат і тривалість курсу визначає стоматолог з огляду на симптоми та загальний стан пацієнта.
За складного видалення ретинованих зубів мудрості, коли не відбувається формування кров’яного згустку, а запалення вражає м’які та тверді тканини, потрібне хірургічне лікування для очищення лунки від усіх ділянок некрозу.
Етапи хірургічної терапії альвеоліту:
- Місцеве знеболювання ураженої ділянки.
- Антисептична обробка лунки.
- Очищення альвеоли від змінених тканин, гранульом, уламків зубів, некрозу.
- Повторна антисептична обробка та висушування лунки.
- Накладання тампона, просоченого препаратами протизапальної дії.
Лікування полегшує біль і покращує загальний стан пацієнта. Усі симптоми остаточно зникають за 2-3 дні. Однак у запущених випадках необхідне щоденне відвідування стоматолога протягом тижня для проходження терапевтичних процедур і контрольний огляд після завершення лікування. Пришвидшити одужання може фізіотерапія: процедури мікрохвильової терапії, інфрачервоного та ультрафіолетового опромінення.
Профілактика альвеоліту
Альвеоліт після видалення зуба – небезпечне запалення, тому краще вжити заходів, щоб запобігти цьому стану. Не можна полоскати рот відразу після екстракції зуба та торкатися лунки язиком, зубочисткою чи іншими предметами, щоб не допустити пошкодження кров’яного згустку. У перші кілька днів потрібно жувати тільки здоровою частиною щелепи та вилучити з раціону надто гарячу та холодну їжу та напої. Треба дотримуватися ретельної гігієни ротової порожнини, однак забороняється чистити рану зубною щіткою чи обробляти іригатором. Інтенсивні кровотечі, біль, що не вщухає кілька днів, та інші характерні симптоми – привід негайно звернутися до стоматолога.