Вплив харчування на здоров’я зубів

Потрапляючи до рота, їжа відразу починає змінювати склад слини. Так, велика кількість вуглеводів і цукру негативно впливає на весь організм, зокрема, на зуби. Ці речовини призводять до швидкого формування зубного каменю – головного осередку бактерій, що провокують розвиток карієсу та запалення ясен. Захворювання позначаються не лише на естетиці усмішки, а й функціональності зубного ряду. Без своєчасної терапії інфікуються глибокі тканини, тому карієс переходить у пульпіт, періодонтит чи інші патології. Крім того, інфекційне вогнище в порожнині рота – потенційна небезпека для серця, нирок, печінки, суглобів, органів дихання.

Тому важливо розуміти, що є шкідливим для зубів, та вибудовувати раціон так, щоб у ньому було багато корисних речовин і менше продуктів, що призводять до карієсу.

Як харчування впливає на стан здоров'я зубів?

Як харчування впливає на стан зубів та ясен

Якщо харчуватися правильно, можна не лише покращити самопочуття та вдосконалити параметри тіла, але й зберегти здоров’я усмішки на багато років. Людина, що слідкує за раціоном із меншою ймовірністю потрапить до кабінету стоматолога для видалення чи протезування зуба в молодому чи середньому віці, а тільки після початку вікових змін.

Як харчування впливає на стан порожнини рота:

  1. Цукри із солодощів і газованок призводять до карієсу, адже ними живляться бактерії, що руйнують зубну емаль.
  2. Кислі продукти можуть негативно впливати на емаль, тому після їхнього вживання рекомендується сполоснути рот водою, щоб нормалізувати pH.
  3. Фрукти й овочі (особливо сирі) залишаються основним джерелом вітамінів і мінералів, що зміцнюють емаль і слугують профілактикою захворювань.
  4. Молочні продукти для зубів дають змогу уникати дефіциту кальцію.
  5. Чиста питна вода містить фтор, що зміцнює зуби та запобігає карієсу.

Окрім того, потрібно слідкувати за регулярністю прийомів їжі. Це допомагає уникнути різких змін кислотно-лужного балансу, що можуть спровокувати розвиток захворювань зубів. Щоб усмішка залишалася здоровою, людина має харчуватися регулярно та правильно, не забувати про гігієну та профілактичні візити до стоматолога.

Як зберегти Здоров'я Зубов самостоятельно💪 без складних процедур і витрат

Зв’язок між дефіцитом вітамінів і мінералів та проблемами із зубами

Здорові зуби неможливі без збалансованого харчування, адже будівельним матеріалом для емалі, дентину та кісткових тканин щелепи є вітаміни та мінерали. Дефіцит деяких корисних речовин може спричиняти запальні процеси, що погано піддаються лікуванню та в результаті призводять до втрати уражених одиниць. Тому багатьох людей цікавить, які вітаміни потрібні для зубів.

Найважливіші з вітамінів для здоров’я порожнини рота:

  • Вітамін А. Нутрієнт допомагає засвоюватися кальцію, кератину (білку зубної емалі) й іншим білкам. Він захищає слизові оболонки, зуби та кісткові тканини щелепи, а також запобігає сухості в роті. Продукти: яєчний жовток, шпинат, риба, батат, капуста, апельсини, абрикоси, морква й інші оранжеві овочі та фрукти.
  • Вітамін C. Ця речовина необхідна всім, хто шукає, як укріпити ясна зубів. Її достатня кількість – профілактика гінгівіту (запалення ясен) і рухливості одиниць. Продукти: цитрусові, листова зелень, броколі, солодкий перець, батат, шипшина.
  • Вітамін D. Найважливіший макроелемент, необхідний для засвоєння кальцію. Він мінералізує зуби, запобігає карієсу та запальним процесам у тканинах ясен. Організм виробляє вітамін D природним способом під впливом сонячного світла, але їжа також містить його в певній кількості. Продукти: жирна риба (оселедець, тунець, лосось, скумбрія), збагачене молоко, апельсини, гриби, злаки.
  • Вітамін K2. Це макронутрієнт, що допомагає захищати кісткову тканину від руйнування. Зуби під його впливом стають міцнішими, зважаючи на утворення нових клітин дентину. Нестача K2 призводить до кровоточивості ясен. Продукти: капуста, броколі та різноманітна зелень (шпинат, петрушка, салат тощо).

Крім вітамінів, важливо підтримувати баланс мінералів. Потрібно вживати достатньо кальцію, щоб зуби та кістки залишалися міцними. Продукти з високим вмістом кальцію: усі молочні, зелені овочі, квасоля, риба, горіхи, морква й інші овочі. Фосфор входить до складу емалі, дентину та кісткових тканин, а також допомагає засвоюватися кальцію. Його можна знайти в рибі, яйцях, м’ясі, морепродуктах, сочевиці, сої.

Залізо необхідне для роботи кровоносної системи. Його нестача спричиняє анемію, що негативно впливає на весь організм, відповідно, на зуби. На стані ротової порожнини захворювання позначається швидким розвитком карієсу та появою виразок, схильних до інфікування. Щоб запобігти дефіциту заліза, потрібно вживати печінку, гречку, кіноа, бобові, шпинат, гранати, червоне м’ясо, рибу, молюсків, гарбузове насіння.

Не можна забувати про калій і магній, що нормалізують кислотність крові. Її підвищення призводить до вимивання кальцію з кісткової тканини та втрати зубів. Природним джерелом цих корисних речовин є картопля, квасоля, помідори, авокадо, чорнослив, куряче м’ясо, банани, фісташки.

Продукти, корисні для зубів

Щоб зменшити кількість хвороботворних бактерій у порожнині рота, відповідно, ризики стоматологічних захворювань, рекомендується знизити частку вуглеводів та цукрів у раціоні. Потрібно вживати більше молочних продуктів, жирної риби, зелені, цитрусових, горіхів, свіжих овочів і фруктів, ягід (зокрема, журавлини), цільнозернових виробів, круп, бобових. Це не лише корисні продукти для зубів, а й основа схеми правильного харчування. Так, цитрусові не тільки сприяють знищенню патогенних бактерій, а і зміцнюють імунітет, чорний шоколад бореться із зубним нальотом і слугує джерелом антиоксидантів, зелень природним способом очищує емаль і підтримує мікрофлору рота. Тому потрібно включити в раціон усе, що корисно для зубів.

Корисні та шкідливі продукти для зубів: Що Їсти та чого уникати - Baby Smile

Їжа, що шкодить зубам

Негативний вплив мають усі солодощі. Навіть галетне печиво провокує збільшення патогенних бактерій. Також не кожна людина знає про небезпеку сухофруктів. Вони здаються здоровим перекусом, однак більшість виробляється з додаванням великої кількості цукру. Солодкі газованки також негативно впливають на стан зубів, адже не тільки містять багато цукрів, а й мають високу кислотність, що шкідливо для емалі. Для багатьох зараз улюбленим напоєм стала комбуча, зважаючи на користь ферментів. Однак цукор + кислота – ризик стоматологічних захворювань.

Усі швидкі вуглеводи легко розкладаються ферментами слини, тому майже відразу стають оптимальним поживним середовищем для патогенних бактерій. Так, у булочках, печиві, солоних крекерах тощо практично немає корисних речовин і вітамінів. Навпаки, така їжа часто стає причиною утворення зубного каменю. Розглядаючи, які продукти корисні для зубів, ми згадували бобові, що багаті магнієм, кальцієм, фосфором і калієм. Але квасоля та сочевиця також у великій кількості містять фітинову кислоту, що руйнує емаль. Тому, щоб отримати користь із цих бобових, потрібно не забувати замочувати їх на 8-10 годин перед готуванням.

Додаткові поради щодо харчування

Корисна їжа для зубів допомагає покращити стан ротової порожнини, однак велику роль грають інші чинники, зокрема, регулярність приймання їжі.

Частота прийому їжі та її вплив на зуби

Правильно їсти кожних 4-5 годин, щоб не лише підтримувати нормальний pH у роті, а і сприяти механізмам самоочищення зубів. Так, тверді продукти (найкраще необроблені овочі та фрукти) природним шляхом очищають зуби від м’якого нальоту, а посилене слиновиділення в цей момент вимиває часточки їжі з ротової порожнини. Стоматологи рекомендують завершувати сніданок, обід і вечерю яблуком, морквою тощо.

Важливість регулярного чищення зубів після їжі

Правильно чистити зуби двічі на день, однак гігієна має бути після кожного вживання їжі. Щоб уповільнити формування зубного нальоту та каменю, потрібно полоскати рот ополіскувачем або теплою водою навіть після невеликих перекусів.

Висновок: мінерали та вітаміни для зміцнення зубів

Достатня кількість вітамінів і мінералів у раціоні допомагає захистити зуби від низки захворювань: карієсу, гінгівіту, пародонтиту, пульпіту тощо. Потрібно вживати продукти з високим вмістом кальцію, калію, фосфору, заліза, магнію, вітамінів A, C, K2, D. Також підтримувати організм можна прийманням вітамінних комплексів.

Висновок: роль регулярного догляду за порожниною рота

Неможливо зберегти здорову усмішку, ігноруючи необхідність щоденної ретельної гігієни. Треба чистити зуби двічі на день із зубною ниткою та ополіскувачем, полоскати рот після кожного приймання їжі та звертатися до стоматолога раз на 6 місяців для огляду та професійного чищення.

Відповіді

Як кальцій сприяє здоров’ю зубів?

Кальцій – дуже важливий будівельний елемент кісток і твердої тканини зубів. Тому його достатня кількість в організмі забезпечує міцність емалі, дентину та щелепної кістки.

Які продукти є найкращими джерелами кальцію?

Серед лідерів за вмістом кальцію молочні продукти (сир, масло, молоко, білий йогурт). Також його можна отримувати із зелених овочів (капусти, броколі), лосося, квасолі, горіхів (бразильського горіха, мигдалю), моркви, шпинату, руколи тощо.

Як фосфор взаємодіє з кальцієм для зміцнення зубів?

Фосфор необхідний організмові для повноцінного засвоєння кальцію та використання його для зміцнення зубів і кісткових тканин. Взаємодія фосфору та кальцію призводить до утворення особливої сполуки – гідроксиапатиту, що є одним з основних складників кісткових структур та зубної емалі.

Чи можуть деякі продукти допомогти видалити наліт із зубів?

Тверді овочі та фрукти сприяють видаленню м’якого нальоту з поверхні емалі, тому їх рекомендують вживати наприкінці приймання їжі. Можна з’їсти яблуко, моркву, грушу, твердий нектарин, солодку картоплю тощо.

Які продукти варто вживати для природного очищення зубів?

Яблука очищають поверхню зубів та запобігають розтріскуванню емалі. Апельсини та інші цитрусові дезинфікують ротову порожнину, усуваючи патогенні бактерії. Чорний та зелений чай містить поліфеноли, що є чудовою профілактикою карієсу. Вода змиває залишки їжі з поверхні зубів і нормалізує слиновиділення.

Як зменшити негативний вплив солодощів на порожнину рота?

Знизити негативний вплив солодощів на здоров’я ротової порожнини можна, обираючи продукти із замінниками цукру. Також краще відмовитися від ірисок, липкої карамелі, нуги, льодяників і солодкої випічки. Не нашкодить гіркий чорний шоколад, що містить теобромін (речовину, що насичує емаль кальцієм). Після вживання солодощів потрібно почистити зуби та використати ополіскувач, щоб нормалізувати pH ротової порожнини. Важливо пам’ятати і про регулярні відвідини стоматолога для професійної чистки.

Як недостатнє вживання води може вплинути на стан зубів?

Вода не лише природним чином очищує поверхню зубів та міжзубні проміжки, а також є головним компонентом слини. Відповідно, недостатнє вживання води призводить до низького слиновиділення, пересихання слизових оболонок та активного розмноження патогенної мікрофлори – основної причини розвитку карієсу та інших захворювань.