Функціонально-направляючі ортодонтичні апарати
Апарат функціональної дії – дієвий інструмент корекції аномалій прикусу. Особливо ефективні вони в дитячому віці, коли активно впливають на розвиток зубощелепної системи, положення бічних і передніх зубів.
Вкажіть свій номер телефону, ми передзвонимо і підберемо для вас зручний час прийому.
Роль ортодонтичних апаратів у лікуванні аномалій зубів
У складних випадках виправлення прикусу відбувається хірургічними методами. Дрібні нерівності зубного ряду усуває естетична стоматологія. Але ортодонтичний апарат залишається основним способом вирівнювання зубів у більшості випадків. Залежно від показань конструкція може діяти на весь зубний ряд чи на окремій ділянці.
Що таке функціонально-направляючий апарат
Функціонально-діючі апарати призначені для коригування функціональних проблем, тренування щелепно-лицьових м’язів, стимулювання чи гальмування росту кісткових структур, щоб досягти правильного співвідношення верхньої та нижньої щелепи.
Визначення та характеристика
Функціонально-направляючі апарати – конструкції, лікувальна дія яких спрямована на відновлення динамічної рівноваги щелепних м’язів, мімічної мускулатури та язика. Усі ці структури постійно впливають на зубний ряд, тому збільшення чи зменшення дії однієї з них призводить до аномалій розвитку верхньої чи нижньої щелепи (або обох). Функціональний апарат – регулятор, що відновлює баланс та вирівнює прикус.
Основні принципи дії
Функціональна ортодонтія ґрунтується на пасивній дії на щелепно-лицьову систему, оскільки функціональний апарат не має елементів, що здійснюють механічний тиск на зубний ряд. Вони впливають на м’язи, відповідно, активуються під час змикання зубів. Це регулятор, що створює навантаження на одні жувальні м’язи, водночас зменшуючи його на іншій ділянці. Важливо розуміти, що функціональний апарат працює лише під час скорочення мускулатури, а механічні та системи комбінованої дії здійснюють постійний тиск для переміщення зубів.
Різновиди направляючих апаратів
Серед методів, якими користується сучасна функціональна ортодонтія, виготовлення щитових апаратів, пластинкових, капових, моноблокових, каркасних, еластичних, бюгельних та дугових конструкцій. Тип впливу на зубощелепну систему може бути зубоальвеолярним (вирівнює зубний ряд) чи скелетним (впливає на розвиток кісткових структур). Скелетний функціональний апарат також може мати різні функції: призначатися для розширення верхньої чи нижньої щелепи, створення місця для росту зубів, збільшення обсягу кісткової тканини на окремій ділянці тощо.
Тип конструкцій за призначенням:
- Пластинки. Регулюють ріст нижньої чи/та верхньої щелепи. Зокрема, активатор Кламмта призначений для лікування дистального та мезіального прикусу, регулятор Френкеля – для виправлення передніх зубів тощо.
- Трейнери, губний бампер. Нормалізують м’язовий тонус, допомагають відновити дикцію та позбутися шкідливих звичок (смоктання пальця, ротового дихання).
- Піднебінні бюгелі. Коригують форму та розмір верхньої щелепи для правильного положення передніх і бічних зубів. Це дуга Гожгаріана, дуга Цейтліна, апарат Pendulum, апарат Квадрохелікс, регулятор Hyrex тощо.
Губний бампер – знімний апарат, до конструкції якого входять металева дуга, пелоти, трубки, кільця, петлі. Він закріплюється в ротовій порожнині, щоб усунути вплив щік і губ на зубний ряд. Ортодонтичний бампер призначений, щоб виправляти прикус разом з іншими системами. Так, потреба комбінованої дії виникає, коли надмірний тиск м’язів порушує функцію ретейнера, який встановлено після зняття брекетів.
Губний бампер нормалізує роботу м’язового каркаса. Це знімний апарат, що запобігає повторному викривленню зубів після ортодонтичного лікування, зокрема, у дітей із деформаціями нижньої та верхньої щелепи, що спричинені шкідливими звичками. Бампер покращує функцію дихання, ковтання, жування. Також він створює сприятливі умови для подальшого правильного формування зубів. Губний бампер не дає дитині просовувати язик між зубами та запобігає скупченості одиниць.
У профілактичних цілях ортодонтичний знімний бампер може призначатися навіть малюкам. Залежно від клінічної ситуації та віку дитини апарат носиться від 6-8 місяців до 3-4 років. Губний бампер допомагає домогтися комбінованої дії під час лікування брекетами. Він рівномірно розподіляє навантаження та нормалізує функцію жування, що дає змогу скоротити терміни корекції та покращити фінальний результат.
Ортодонтичний знімний бампер використовується в таких випадках:
- ротове дихання;
- неправильне ковтання;
- необхідність корекції довжини зубного ряду;
- патологічна рухливість м’язів губ і підборіддя;
- надмірне навантаження з боку м’язів губ і щік;
- постійне положення кінчика язика між губами;
- неправильне розташування зубів нижнього ряду;
- лікування патологій прикусу (бампер – допоміжний метод).
Губний бампер не можна використовувати за наявності блювотного рефлексу, який не виходить усунути. Ще одне протипоказання – часткова адентія на ділянці, де має кріпитися апарат. Призначаючи ортодонтичний бампер, стоматолог обов’язково має зважати на загальний стан зубів, патології кісткових структур тощо.
Губний бампер буває кількох різновидів за конструкцією:
- Пластинчастий знімний апарат Хінца. Лікує відкритий прикус, коригує положення язика та функцію ковтання в дітей середньої вікової групи.
- Бампер у вигляді соски. Привчає малюків до правильної позиції язика в роті.
- Преортодонтичний трейнер. Знімає надмірне навантаження на зубний ряд.
Губний бампер зазвичай призначається стоматологом для комбінованої дії на тканини нижньої чи/та верхньої щелепи. В окремих випадках апарат використовується для шинування зубів. Металева дуга запобігає рухливості одиниць і захищає ряд, що став вразливим через надмірний тиск губ.
Преортодонтичний трейнер (LM-активатор) – двощелепний знімний бампер, що має вигляд еластичних силіконових кап. Такі системи застосовуються у віці 6-11 років. Це профілактика аномалій оклюзії через ротове дихання чи інші дефекти. За правильного застосування LM-активатор (бампер) дає змогу уникнути лікування брекетами в майбутньому.
Знімні та незнімні апарати
Знімні ортодонтичні апарати – конструкції, що носяться від 6 годин на день. Вони добре пристосовані до нічного використання та найкраще допомагають вирівнювати зуби в дитячому віці, коли дефекти ще незначні чи розташовані на осібній ділянці. Такий апарат може бути одно- чи двощелепний залежно від складності проблеми.
Незнімні ортодонтичні апарати – системи, що містяться в ротовій порожнині до кінця лікування, відповідно, пацієнт не може зняти конструкцію самостійно. Цей тип включає деякі ортодонтичні пластинки, однак зазвичай мова йде про брекети. Брекет-системи впливають на зуби механічним чином, однак процес терапії може поєднуватися з функціональними різновидами, щоб досягти комбінованої дії. Незнімний апарат буває двощелепний або тільки для верхньої чи нижньої щелепи.
Приклади функціональних апаратів
Twin Block (Твін Блок) – знімний апарат комбінованої дії, що виправляє прикус у разі сагітальних аномалій. До конструкції входять дві пластинки (базис), металева дуга, розширювальний гвинт для верхньої щелепи та кламери. Переваги Twin Block у тому, що пацієнт швидко звикає до нього, а метод комбінованої дії покращує результат.
Серед інших популярних функціональних апаратів для бічних і передніх зубів:
- Пластинка Шонхера. Розвиває м’язи ротової порожнини.
- Активатор Брюкль-Рейхенсбаха. Призначений для нижньої щелепи в разі глибокого прикусу.
- Регулятор Френкеля. 1 тип виправляє дистальний прикус і вертикальне положення верхніх різців. 2 тип додатково коригує оральне положення верхніх різців. 3 тип призначений для лікування мезіального прикусу. 4 тип усуває відкритий прикус.
- Капи Биніна та Шварца. Стримують надмірний ріст нижньої щелепи та виправляють мезіальний прикус.
- Активатор (моноблок) Андрезена-Гойпля. Призначений для корекції сагітальної щілини та боротьби зі шкідливими звичками.
- Апарат Myobrace. Встановлюється, коли корекції потребує зубна дуга чи м’язи рота. Може бути ретенційною капою після брекетів.
- Коронка Катца. Слугує для лікування піднебінного нахилу передніх зубів.
- Апарат Гербста. Використовується для коригування положення нижньої щелепи.
До функціонального різновиду належать різні пластинкові апарати для лікування перехресного прикусу, а також глибокого, дистального чи відкритого. Вони бувають із накусочним майданчиком, похилою поверхнею, оклюзійними накладками. Розрізняють знімний і незнімний тип пластинок.
Трейнери – окремий різновид апаратів комбінованої дії для міофункціональної корекції. Вони виправляють прикус і слугують профілактикою його дефектів через погані звички (лизання бічних чи передніх зубів, смоктання пальця, висовування язика тощо). Також LM-активатор призначений для боротьби з хропінням і бруксизмом.
Механізм дії функціонально-направляючих апаратів
Кожен апарат призначений для конкретного завдання, але всі мають схожий механізм впливу для лікування нижньої та верхньої щелепи, бічних і передніх зубів.
Як працює функціональний апарат
Функціонально-направляючі ортодонтичні апарати працюють із лицьовими та м’язами ротової порожнини для посилення навантаження на одній ділянці та зняття гіпертонусу з іншої, нормалізації мовлення, функцій дихання та ковтання.
Функціональні елементи
Зазвичай апарат функціональної та комбінованої дії має форму пластинки чи капи. До конструкції може входити дуга, гвинти, гумки, пелоти тощо. Знімний тип має кламери для кріплення до бічних зубів. Активатор, призначений для верхньої щелепи, розташовується на піднебінні, для нижньої – спирається на альвеолярний відросток.
Показання до застосування направляючих апаратів
Загальне показання – будь-які порушення прикусу чи наявність звичок, що призводять до дефектів бічних і передніх зубів, у дитячому віці.
Основні показання
Функціональний апарат може бути призначений, якщо пацієнт має:
- постійно розкритий рот і ротове дихання;
- видиму асиметрію нижнього чи верхнього зубного ряду;
- дистальний, мезіальний, перехресний, відкритий прикус;
- шкідливі звички (закушування губи, смоктання пальця тощо);
- скупченість зубів через брак місця для окремих бічних чи передніх одиниць.
Також апарат може знадобитися за раннього чи пізнього випадання молочних зубів.
Вік пацієнтів
У віці до 6 років проводиться лікування перехресного прикусу та ранніх скелетних аномалій. У 6-10 років – терапія травматичної оклюзії, спадкових дефектів, незмикання губ, протрузії верхніх різців, мезіального та перехресного прикусу. З 10 років – корекція будь-яких інших аномалій верхньої та нижньої щелепи.
Процес лікування з використанням направляючих апаратів
Функціонально-діючі ортодонтичні апарати найкраще працюють у дітей, тому за потреби корекцію можна розпочинати вже з 5-6 років.
Початок лікування
Перший етап – огляд, рентгенографія та складання індивідуального плану.
Етапи лікування
Після діагностики стоматолог підбирає апарат, робить відбитки зубів нижньої, верхньої чи обох щелеп для виготовлення системи та встановлює готову конструкцію. Якщо призначений знімний різновид, лікар показує, як його знімати та ставити назад, щоб дуга чи інші елементи не пошкодили зуби. Графік контрольних візитів розробляється індивідуально. Результат закріплюється трейнером чи ретейнером.
Тривалість лікування
Термін корекції зубного ряду чи окремих зубів нижньої та верхньої щелепи варіюється від 6-8 місяців до 2-3 років залежно від складності випадку.
Переваги та недоліки функціонально-направляючих апаратів
Функціональний апарат відносно дешево коштує, підходить для профілактики та лікування з раннього віку. Однак необхідна висока самодисципліна, особливо, якщо він знімний. У дорослому ж віці така терапія не може забезпечити високий результат.
Догляд за направляючими апаратами
Ретельна щоденна гігієна – обов’язкова частина будь-якої ортодонтичної корекції.
Правила гігієни
Знімний ортодонтичний апарат потребує періодичного видалення з порожнини рота та промивання водою. Якщо встановлено незнімний різновид, варто використовувати ортодонтичну щітку, йоржики, іригатор, ополіскувач. Чистити зуби треба після кожного приймання їжі, щоб уникнути розвитку карієсу та запалень.
Поради щодо носіння
Схему носіння визначає стоматолог. Порушувати її не можна. Після початку лікування можливе погіршення дикції протягом перших 2-3 тижнів, але потім вона відновиться. Якщо апарат спричиняє дискомфорт, що не пов’язаний зі звиканням, потрібно відразу звернутися до лікаря.
Відповіді
Які показання для використання функціонально-направляючих ортодонтичних апаратів?
Серед показань профілактика та виправлення різних аномалій прикусу в дитячому віці, корекція поганих звичок, нормалізація дикції, ковтання, дихальної та жувальної функції, ретенційний період після носіння брекетів тощо.
Як швидко можна помітити зміни?
Помітити перші позитивні зміни можна вже за декілька місяців, однак терміни завжди залежать від особливостей клінічного випадку.
Як уникнути можливих ускладнень?
Ортодонтичне лікування функціональними апаратами не пов’язано з ускладненнями, якщо система виготовлена правильно та використовується з дотриманням усіх вказівок лікаря.
Чи можна їх використовувати в дітей та дорослих?
Функціональна ортодонтія найефективніша в дитячому віці. У дорослих такі апарати можуть застосовуватися з брекетами для комплексної дії та під час ретенційного періоду для закріплення результатів лікування.
Як правильно чистити та зберігати апарати?
Знімні апарати достатньо промивати водою 2-3 рази на день, періодично дезінфікувати та зберігати в чистому контейнері, коли конструкція не використовується. Незнімні ж потребують ретельного догляду із чищенням зубів після кожного приймання їжі. Для цього необхідні ортодонтичні щітки, йоржики, ополіскувачі та іригатор.